Wroc# 2019
Już po WROC# 2019, jednej z ciekawszych polskich konferencji orbitującej wokół technologii dotnetowych. W tym roku również na niej byłem, ale odebrałem ją zupełnie inaczej niż poprzednio. Istnieje niezerowe prawdopodobieństwo, że to ze względu na moje samopoczucie, poziom prelekcji lub promieniowanie kosmiczne, ale co ja tutaj będę się rozwodził suchym wstępem. Zapraszam do lektury.
Prolog
Dzień przed konferencją odbył się pre-WROC#, czyli meetup organizowany przez Wrocławską Grupę .NET. Odbyły się tam trzy przewspaniałe prelekcje wygłoszone przez trzech boskich prelegentów.
- Krzysztof Owsiany – „IL — między piekłem a niebem”
- Konrad Kokosa – „Napisz swój własny GC – po co i jak?”
- Waldek Mękal – „Hexagonal Architecture Explained”
Możesz być pewny, że gdy tylko pojawi się video, to je obejrzę i dorzucę linki. Jak to obejrzysz? To nie widziałeś? No właśnie nie. W tym samym czasie byłem w Rzeszowie. Dzień przed WROC#, odwiedziłem stolicę ślicznego Podkarpacia, gdzie przedstawiłem prezentację “CI/CD – Co to? Po co? Jak?”. Byłem naprawdę zaskoczony frekwencją, miejscem, klimatem oraz otwartością. Po meetupie, poszliśmy na drugą część do Starej Drukarni, Rzeszowskiego królestwa kraftu. Następnie ze starymi znajomymi spędziliśmy bardzo miło czas mniej więcej do trzeciej nad ranem.
Jak się dostałem do Wrocławia na WROC#, gdy ostatni pociąg odjechał przed północą, a następny był dopiero o 5:40, jadąc prawie 6 godzin, nie było bata, bym zdążył na inaugurację. Mimo to udało mi się. Sam siebie zaskoczyłem, wybierając transport lotniczy. Najpierw z Jasionki do stolicy. Następnie z Warszawy do Wrocławia. Takim sposobem o 8:30 byłem zwarty i gotowy pod stadionem. No… prawie zwarty, bo nie wyglądało to tak, jak bym tego oczekiwał, gdyż byłem nieżywy, ale do konkretów.
Michael Kaufmann – DevOps – From 0 to Hero with Azure DevOps
To ta prezentacja, która przekonała mnie do nocnej podróży, by być na czas i zobaczyć Michaela na żywo. Niestety zawiodłem się. Być może moje oczekiwania były byt wygórowane. Odniosłem wrażenie, że prezentacja składała się z losowych obrazków pobranych z internetu oraz kilku zdań z podstaw kultury DevOps, które swoją drogą były bardzo przyjemnie rozwinięte. Podsumowując, jeżeli już masz doświadczenie z automatyzacją, to nie będzie to dla Ciebie ciekawe, natomiast jeżeli dopiero wchodzisz w tajemniczy świat DevOpsa, to kilka przedstawionych tu tez jest fundamentem tego podejścia.
Vidar Kongsli – Continuous Delivery with Azure Web Apps
Kolejna prezentacja dla której zarwałem noc i niestety kolejna klapa. Przy czym nie mówię, że prezentacja była mało wartościowa. Wręcz przeciwnie, sporo mięsa i przykładów. Mnogość skryptów, czarnej konsoli przeplatanej przeskakiwaniem po plikach. Taka forma niestety mnie nie przekonuje na konferencjach. To byłaby wspaniała prezentacja na wstęp przed czterogodzinnymi warsztatami, gdzie można podpytać, pogadać i sprawdzić jak to działa. Natomiast bardzo spodobała mi się puenta, by dobierać odpowiednie narzędzia do konkretnych potrzeb.
Alexey Zimarev – DDD, Event Sourcing and Actors
Przyznam się szczerze. Sam nie wiedziałem czego się spodziewać po tej prezentacji, gdyż temat jest dosyć rozległy. Mogły to być całkowite podstawy, jak również zaawansowane zagadnienia. Alexy natomiast zagłębił się bardzo mocno w opisywanie kodu, przeskakiwanie po plikach, live coding. Co w połączeniu z moimi siłami witalnymi, po całonocnej podróży, znokautowało mnie. Wstałem, by pogadać w kuluarach. Następnie skuszony propozycją kimnięcia się w Toyocie znajomego, rozłożyłem siedzenie pasażera i odpłynąłem w świat błękitnego nieba, zielonej trawy i puchatych owieczek.
Jennifer Marsman – AI for Earth: Using machine learning to monitor, model, and manage natural resources
Żałuję, że tę prezentację przespałem, nie przekręcając się nawet, z jednego boku na drugi. Z późniejszych rozmów i dyskusji mogę wywnioskować, że była to najlepiej poprowadzona prezentacja na tegorocznym WROC#. Z humorem, z rozmachem i konkretami. Niestety nic więcej nie powiem, dopóki nie obejrzę nagrania.
Shahid Iqbal – Kubernetes
Mało ambitny tytuł. Przyznasz? Nie daj się zwieźć. Zawartość była mięsista, konkretna i dobrze przedstawiona. Co prawda, nie widziałem wszystkiego, gdyż dopiero po nabraniu niebiańskich sił, krocząc niczym młody heros, dotarłem na tę prezentację mniej więcej w połowie. To, co ujrzałem, zachwyciło mnie. Shahid opowiadał o k8s w taki sposób, że można było spijać wiedzę z jego ust. Co prawda była konsola i kod, ale z umiarem. Z pewnością obejrzę, gdy nagranie ujrzy światło dzienne.
Todd Gardner – Build vs Buy: Software Systems at Jurassic Park
Bardzo dobra prezentacja opisująca dlaczego warto kupić oprogramowanie zamiast pisać wszystko na własne potrzeby. Przedstawiona na przykładzie Parku Jurajskiego. Mistrzowskie slajdy, świetne intro, a w dodatku historia opowiedziana tak jak być powinno. Przykłady, wizja, puenta. To było wspaniałe. Polecam.
Epilog
Po prezentacjach odbył się panel dyskusyjny jak zwykle wartościowy. Następnie czas rozmowy umilał chłodny kraft, z kieliszków wrocszarpowych, oraz aromatyczna gorąca pizza. Dodatkowo udało mi się trafić na restart polskiego satelity. Cała operacja była przeprowadzona przez uczestników konferencji. Z Wrocławia łączyli się stacji w Gliwicach, by następnie skontaktować się z satelitą orbirującym nad Wilnem. Cuda na kiju!
Podsumowując całokształt, jeżeli będzie WROC# za rok to z pewnością będę chciał tam być. Jednak następnym razem będę wyspany i pełen energii. Czy Ty byłeś na WROC#? Zgadzasz się z moją recenzją konferencji, czy z Twojej perspektywy wyglądało to inaczej? Napisz mi o tym niżej.
2 Komentarze
programmer-girl · 2019-04-05 o 13:37
Super, że podzieliłeś się swoimi wrażeniami po Wroc#! Mam wrażenie jednak, że pominąłeś w opisie jeszcze jeden element wieczoru: PubQuiz. Jeśli nie miałeś okazji uczestniczyć w nim w tym roku, to może dasz się namówić na udział w nim za rok :D
Jerzy Wickowski · 2019-04-06 o 20:03
Cześć, Dzięki za komentarz. Rzeczywiście w tym roku ominąłem PubQuiz, chociaż w zeszłym roku brałem udział i zabawa była przednia.
Jeżeli uda mi się zdobyć bilety za rok, to z pewnością wystartuję.