Wroc# 2018
W momencie jak zacząłem pisać tego posta była godzina 00:14 dnia 2018.03.10, sobota. Właśnie wróciłem z konferencji WROC#. W związku z tym nie trudno stwierdzić, że po oficjalnym zakończeniu konferencji rozmowy, konwersacje i dyskusje trwały w najlepsze. Teraz, gdy już spokojnie siedzę w domu. Chcę, jeszcze na świeżo, podsumować moje odczucia odnośnie tegorocznej edycji Wroc# 2018. Ogólnie było świetnie, a jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów to zapraszam do dalszej lektury.
Wroc# 2018
Organizacja na poziomie Objectivity, czyli wszystko świetnie i dopięte na ostatni guzik, przynajmniej tak to wyglądało z perspektywy uczestnika. Mięcho każdej developerskiej konferencji, prezentacje, były na świetnym poziomie, ale o tym niżej. W temacie poczęstunków, mogę powiedzieć tylko jedno: mniam. Jedzenie było świeże, smaczne, a wybór duży. O napojach, również nie mogę powiedzieć nic złego. Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie dzbanek Kubusia Puchatka, chociaż cały czas nie wiem co to było, to moje kubki smakowe cieszą się na samą myśl o tym specyfiku. Dodatkowo były atrakcje typu mind games, planszówki, czy przejazd teslą. Choć to ostatnie w ogóle mnie nie rajcuje, to jednak było widać ciągłe zamieszanie wokół tego pojazdu bez silnika ;).
edit: Recenzja wroc# 2019 już dostępna.
Prezentacje
Nawet najlepsze atrakcje, poczęstunki i bajery nie byłyby wstanie przykryć kiepskiego poziomu prelekcji. Na szczęście na Wroc#, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że główna część konferencji, jej kręgosłup, była na naprawdę dobrym poziomie. Zatem przechodząc do szczegółów:
Glenn Henriksen – That just happend! A look at event-based serverless computing
Bardzo dobrze, wręcz świetnie, słuchało się tej prezentacji. Osobiście nie mam doświadczenia z tworzeniem aplikacji przy pomocy serverless. W związku z tym słuchałem z wielkim zainteresowaniem chłonąłem wiedzę, która emanowała. Ponad to Glenn przedstawił sposób tworzenia aplikacji, aby jej poszczególne komponenty były od siebie niezależne. Tę autonomiczność można uzyskać poprzez komunikację zdarzeniową. Jeżeli masz potrzebę iść w tę stronę to szczerze polecam.
Kim van Wilgen + Sander Hoogendoorn – Flow: The worst software development approach in history
Wspaniałe szoł. Fenomenalnie poprowadzone. Prezentacja ta wprowadzała mnie w dwie skrajności, od zabójczego śmiechu do głębokiej refleksji nad moją codzienną pracą. Kim i Sander przedstawili jak może wyglądać najgorsza metodyka wytwarzania oprogramowania. W sposób mocno sarkastyczny wytknęli wszystkie składowe skrama i łatejfola, nawet te które, które wydają się być wartościowe. Ale czy rzeczywiście takie są? Właśnie ta niepewność, którą zasiali, wraz z humorem, jest warta obejrzenia.
Zan Kavtaskin – Developing multi-tenant SaaS buisness application on Azure
Mam strasznie mieszane uczucie odnośnie tej prezentacji. Z jednej strony sporo informacji, o poszczególnych komponentach Azura. Natomiast z drugiej strony wciąż za mało, aby zacząć pracę z tym bez przegrzebania dokumentacji. Sam temat również ma w sobie pewien paradokrs. Ponieważ statystyczny programista nie ma potrzeby tworzenia jednej aplikacji dla wielu klientów. Natomiast, jeżeli znajdzie się, w tej małej części półświatka programistycznego, to i tak będzie mógł potraktować tę prezentację tylko jako miły, acz podstawowy wstęp.
Scott Helme – CSP XXP STS PKP CAA ETC OMG WTF BBQ
Zarówno ja jak i większość moich znajomych nie miała pojęcia o czym będzie ta prezentacja. Początkowo myślałem, że będzie to dość dziwne wystąpienie przedstawiające różne skróty. Choć nie wiem po co?. Natomiast okazało się, że była to mocna technicznie prezentacja na temat bezpieczeństwa stron internetowych. Naprawdę masa wiedzy, o której istnieniu nie miałem pojęcia. Przedstawione tematy z pewnością wymagają zgłębienia i wdrożenia. Po prezentacji rozmawiałem ze Scottem i był zaskoczony, że skrót PKP, może oznaczać narodowego przewoźnika kolejowego, a nie Public Key Pinning.
Roy Osherove – Growing great teams and adopting new processes through Elastic Leadership
Do tej prezencji miałem największe oczekiwania. Wiem, że Roy jest świetnym prezenterem oraz ma olbrzymią wiedzę, a to jest wspaniała mieszanka. Nie zawiodłem się. Temat przedstawiony bardzo solidnie i z kawałkami dobrego humoru. Główne przesłanie prelekcji było takie, aby edukować swój zespół w taki sposób, aby móc stać się niepotrzebnym. Z pewnością z tej prezentacji będziesz mógł wyciągnąć kilka pomysłów jak być lepszym liderem i człowiekiem. Polecam z czystym sumieneim. „Every build you break” lalalala.
Jakub Jędryszczek – Building real-word mobile apps with Xamarin: Under the hood of the Azure Mobile App
Kuba pracował nad tworzeniem aplikacji mobilnej do zarządzania Azure Portalem. Jest to rzeczywiście świetny przykład, że można tworzyć duże, dobrze działające aplikacje przy użyciu Xamarina. Jeżeli planujesz zacząć swoją przygodę z tym narzędziem to polecam.
Na koniec
To już wszystko na dziś. Z całą pewnością polecam. Czy może miałeś okazję być na Wroc# 2018? Jeżeli tak to zapraszam Cię do podzielenia się opinią, jak ty oceniasz tegoroczny WrocSharp. Czy zgadzasz się z moją opinią, czy nie? A może zwróciłem uwagę na coś innego, co mi zupełnie umknęło.
2 Komentarze
Radek Maziarka · 2018-03-12 o 09:13
Dzięki wielkie za podsumowanie :)
Wroc# 2019 | Jerzy Wickowski · 2019-04-03 o 11:41
[…] dotnetowych. W tym roku również na niej byłem, ale odebrałem ją zupełnie inaczej niż poprzednio. Istnieje niezerowe prawdopodobieństwo, że to ze względu na moje samopoczucie, poziom prelekcji […]