fbpx

Gdy piłkarzyki zajęte są – rejestracja

Opublikowane przez Jerzy Wickowski w dniu

Konieczną właściwością jaką powinno mieć urządzenie to identyfikator pozwalający na określenie przy którym stole pracuje. Jednak na jakiej zasadzie ten identyfikator powinen być przydzielany? W tym poście opiszę trzy podejścia jakie wykluły się w mojej głowie. Możliwe, że mają już one własne ogólnoprzyjęte nazwy, lecz jeszcze ich nie poznałem.

Przypisanie stołu przy diploju

Urządzenie posiada stały identyfiaktor i jest przypisane do konkretnego miejsca. Znaczy to tyle, że urządzenie X będzie zawsze stało przy stole nr.4. Rozwiązanie może wydawać się rozsądne. W końcu możemy przy każdej instalacji na nowym urządeniu podawać numer stołu. Jednak co w sytuacji, gdy nastanie potrzeba przeniesienia sprzętu w inne miejsce? A co w sytuacji, gdy będę chciał uruchomić kolejne kilka instancji, ale jeszcze nie wiem, gdzie konkretnie?

Autorejestracja

Urządzenie przy starcie prosi serwis o rejestrację. Serwis generuje unikalny identyfikator i go zwraca. Urządzenie go zapisuje i od teraz, zawsze będzie się przedstawiać tym identyfikatorem. Natomiast po stronie backendu użytkownik już mapuje konkretne urządenie z odpowiednim stołem. Dzięki zastosowaniu tego podjeścia, mogę podpinać nowe urządzenia bez konieczności ich wcześniejszego przypisywania. Wada tego rozwiązania nie ujawnia się na pierwszy rzut oka, przy pojedynczej skali. Natomiast w sytuacji, gdy chciałbym podpiąć kilka urządeń w tym samym czasie to będzie to problematyczne, aby odpowiednio zmapować urządzenia. Jednak ze względu na małą skalę, tę opcję własnie wybrałem.

Numer seryjny

Czyli generowanie unikalnego identikatora przy każdej instalacji i dodatkowo umieszczenie go na urządzeniu. Natomiast logika przypisania urządzenia do stołu jest po stronie serwisu, zarządzana przez użytkownika. Opcja wydaje się sensowana, jednak wymaga więcej uwagi przy instalacji oprogramowania. Narazie tego nie potrzebuję, jednak opcja pozostaje otwarta.

A już w następnej części zbliżę się trochę bliżej kodu.



Czy to był wartościowy artykuł? Zapisz się, a wyślę Ci dwa ebooki o czystym kodzie oraz będę informował Cię o nowych postach
Kategorie: IoT

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Zapisz się

Wyślę Ci dwa dokumenty mówiące o jakości kodu. Dodatkowo będę Cię informował o nowych postach i nowościach.