fbpx

IsTableBusy – zmiana płytki na D1 Mini

Opublikowane przez Jerzy Wickowski w dniu

Jak wiecie pierwszą, prototypową wersję urządzenia do IsTableBusy zaimplementowałem na RaspberryPi. Jednak ze względu na plany optymalizacji chciałbym użyć czegoś lżejszego. Z pomocą przyszedł znajomy który zaproponował WeMos D1 Mini. Dlaczego? Już wyjaśniam.

ESP8266

Przede wszystkim w swoim rozwiązniu potrzebuję Wifi. Teoretycznie w przyszłości moduł GSM, również mógłby być wskazany, ale to pieśń przyszłości. Narazie pozostanę bliżej ziemi, a mianowicie ESP8266. Za tą nazwą kryje się płytka z wbudowanym modułem Wifi. Jest ona troszkę większa niż moneta dziesięciogroszowa oraz zjada mało prądu. Być może mógłbym jej użyć bezpośrednio zamiast RaspberryPi. Jednak jako samodziela płytka, może okazać się niewystarczająca ponieważ:

 • posiada tylko dwa, wyjścia GPIO, co już ją dyskwalifikuje dla moich potrzeb.
 • nie posiada złącza USB, więc troszkę się komplikuje jej zapragramowanie, wiem, że dla starych elektronicznych wyjadaczy to żaden argument, ale ja wchodzę w ten świat powoli.

Zatem, jezeli nie to to co?

WeMos D1 Mini

Pewnego dnia, kolega w pracy w pracy powiedział mi o czymś co nazywa się WeMos D1 Mini. Bardzo mi się ta koncepcja spodobała z kilku powodów:

 • Jest mała i tania.
 • Dostarcza więcej, bo aż 9 wyjść GPIO.
 • Zawiera ona zintegrowany moduł ESP8266.
 • Do programowania mogę używać Arduino IDE.
 • Co najważniejsze mogę podłączyć się poprzez złacze USB, w celu programowania.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się dlaczego na początku wybrałem RaspberryPi to zapraszam o wyborze elektroniki.

Zatem WeMos D1 Mini to jest moim wyborem, przynajmniej na fazę developmentu. Jeżeli znasz jakieś alternatywy to pisz, chętnie się dowiem.Czy to był wartościowy artykuł? Zapisz się, a wyślę Ci dwa ebooki o czystym kodzie oraz będę informował Cię o nowych postach

1 Komentarz

Paweł Strejczek · 2017-03-25 o 12:30

Wemos jest super. Ja do mojego projektu wybrałem nodemcu Amica. Jest trochę dłuższa, ale ma też więcej I/O. Podobnie jak Wemos-a, Amicę można programować z Arduino IDE. Będę z ciekawością śledził Twój projekt. Zapraszam też do siebie. Ja buduję takiego prostego robota właśnie w oparciu o Amica.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


  Zapisz się

  Wyślę Ci dwa dokumenty mówiące o jakości kodu. Dodatkowo będę Cię informował o nowych postach i nowościach.