fbpx

Jak zrobić backup WordPressa

Opublikowane przez Jerzy Wickowski w dniu

Są dwa rodzaje ludzi. Robiący backup oraz tacy co będą go robić. Sam starannie podchodzę do zabezpieczenia danych, takich jak zdjęcia i dokumenty. Do tej pory lekceważyłem robienie kopii zapasowej bloga. Czas to zmienić. Poniżej opisuję różne metody na backup dla WordPressa.

Backup ręczny

Przeszukiwałem internet, by znaleźć najlepszy sposób na ochronę treści trzymanych na blogu. Pierwszym rozwiązaniem, jakie przykuło moją uwagę było użycie narzędzi developerskich takich jak phpMyAdmin czy mysqldump. Jestem programistą, więc ogarnąłbym to bez problemu, ale chciałem czegoś prostszego.

Plugin BackUpWordPress

Poruszyłem kilka kontaktów, zapytałem społeczność blogerów na polskim dev-slacku. Momentalnie dostałem odpowiedź, od Bartłomieja Kiełbasy, abym sprawdził plugin BackUpWordPress. Z czystym sumieniem stwierdzam, że działa świetnie. Dzięki niemu nie grzebię we wnętrznościach, a gotową paczkę, z całą zawartością bloga, pobieram z poziomu panelu administracyjnego. Dodatkową zaletą jest możliwość integracji z DropBoxem, czy GoogleDrive.

Instalacja wyglądała następująco:

  1. Dodanie plugina poprzez panel admina.
  2. Domyślnie backup będzie robiony cyklicznie.
  3. Jeżeli dodasz swój mail to będziesz informowany o zakończonej kopii.
  4. Raz na jakiś czas wchodzisz na panel admina i pobierasz ostatnią kopię zapasową.

Kopia zapasowa u dostawcy

Pisząc pierwszą wersję tego posta rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej. Korzystałem z darmowego hostingu, bez opcji backupu. Kiedy postanowiłem zająć się tym miejscem na poważnie, wykupiłem normalny hosting. Dzięki temu usługodawca zajmuje się regularnym tworzeniem kopii zapasowych, a ja nie muszę o tym myśleć. Czasem tylko kontaktuję się z dostawcą, aby przygotował mi paczkę do pobrania. Robię to na wypadek czarnego scenariusza, jaki spotkał użytkowników serwisu Megaupload.

Na koniec

Jaki Ty masz zdanie na temat Backupu? Jak często go wykonujesz? Jeżeli tego nie robisz to koniecznie zacznij, bo przez takie zaniedbanie możesz stracić masę czasu i wspomnień.



Czy to był wartościowy artykuł? Zapisz się, a wyślę Ci dwa ebooki o czystym kodzie oraz będę informował Cię o nowych postach
Kategorie: blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Zapisz się

Wyślę Ci dwa dokumenty mówiące o jakości kodu. Dodatkowo będę Cię informował o nowych postach i nowościach.