fbpx

Dlaczego 2019 był przełomowy? Podsumowanie.

Opublikowane przez Jerzy Wickowski w dniu

Przyszedł czas na pierwsze porządne podsumowanie roku, inne od poprzednich. Dotąd podsumowania ograniczały się do bloga. Tym razem, obraz będzie dużo szerszy, ponieważ, więcej byłem poza blogiem, niż na, podbijając nowe zakamarki internetu. Nagrywałem vlogi, prowadziłem webinary, sprzedałem kurs oraz wygłosiłem własną prezentację. To był przełomowy rok. Przeżyj go ze mną jeszcze raz.

Słówko o chronologii

Ten post ma odwróconą chronologię, ponieważ wahałem się, czy zorganizować go wg priorytetów, dat, osiągnięć, czy pewnych obszarów. Podział na grupy jest o tyle ciężki, bo wszystkie te elementy bardzo, ale to bardzo się ze sobą łączą, jednak odkryłem, że łączą się ze sobą w ciąg przyczynowo skutkowy. Zacznijmy zatem od końca, czyli od rzeczy najświeższych, a do ich przyczyn, dojdziemy potem.

Dochód pasywny

Udało mi się dołączyć, do ludzi posiadających dochód pasywny. Co prawda nie olbrzymi, ale jest. Mogę teraz rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Wynająłem mieszkanie w którym, jeszcze do niedawna, mieszkałem. Nowi lokatorzy już się wprowadzili. Jestem bardzo, ale to bardzo zadowolony, z tego faktu, ponieważ otworzyło to parę furtek w mojej głowie. Tych, o których pisał Robert Kiyosaki w książce Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec, którą Ci najserdeczniej polecam. 

Do najmu przygotowywałem się od dłuższego czasu. Przeczytałem kilka książek, masę postów. Wchłonąłem godziny podkastów oraz przerobiłem szkolenie online o najmie. W tym czasie zdążyłem  przegapić kilka okazji, bo czekałem, by być dobrze przygotowanym. W końcu byłem. Jednak, będąc na finiszu, postanowiłem wydelegować najem mieszkania, do biura nieruchomości, zakładając, że lepiej poświęcić część zysku, zyskując święty spokój.

Gdzie teraz mieszkam? Już piszę.

Przeprowadzka

Skoro już mam dochód pasywny to mogę, z czystym sumieniem, rzucić wszystko i jechać w Bieszczady. Dodam do tego, że pochodzę z bajkowego Podkarpacia i jest ze mnie Jaślak z krwi i kości. Nie mogę powiedzieć złego słowa o Wrocławiu, Płocku, czy Lublinie, gdzie bywałem przez ostatnie lata. Jednak im dłużej byłem daleko od Jasła, tym bardziej ciągnęło mnie w rodzinne strony. Podjąłem, a raczej podjęliśmy, decyzję o przeprowadzce. Od postanowienia do realizacji minęło może trzy miesiące. Końcem października opuściliśmy nasz dom, by spłynąć w piękne odmęty naszego pięknego kraju, rzucając się w wir zdarzeń.

Tak po prostu, bez planu, bez pracy, spontanicznie?

Z jednej strony tak, ale z drugiej cały czas siedziało nam to w głowie. Od dłuższego czasu, mniej lub bardziej świadomie, podejmowałem decyzje dające mi długofalowo więcej wolności, co z kolei ułatwiło realizację kolejnych kroków. Jakie to były decyzje? Po pierwsze zmiana pracy na bardziej elastyczną, a po drugie stworzenie szkolenia online „Azure Pipelines – Od Zera Do Bohatera„. To drugie jest znacznie ciekawsze, zatem zacznijmy od pierwszego.

Zmiana pracy

Gdy 6 lat temu przeprowadziłem się do Wrocławia, zupełnym przypadkiem trafiłem na jedną z lepszych firm na rynku wrocławskim. Przepracowałem tam ponad 5 lat i postanowiłem coś zmienić, bo przecież tyle czasu w IT to wieczność. Jednak to nie wszystko. Potrzebowałem innych technologii, zmiany otoczenia, nowych wyzwań, garści stresu, a przede wszystkim czasu. Masy czasu. 

Jak pomyślałem, tak zrobiłem i tym sposobem rozpocząłem stałą współpracę z firmą, której szef okazał się najbardziej elastyczną osobą, z jaką miałem styczność na swojej ścieżce zawodowej. Ustaliliśmy kilka tematów i postanowiłem iść tą drogą, ale czy można wyprowadzić się tak blisko Bieszczad, opierając się tylko na zapewnieniu pracy zdalnej. Zdecydowanie byłoby to co najmniej nierozsądne. Przejdźmy zatem do kolejnej decyzji dającej wolność.

Szkolenie online

Pomysłów na biznesy mam setki, większość z nich przepada w odmętach mojej głowy. Część zapisuje na później, do przemyślenia. Kilka biorę pod uwagę i rozkminiam. Jeden udało mi się zrealizować. Wciąż częściowo, ale wiem, że drzemie w nim ogromny potencjał, który chcę wykorzystać w przyszłości.

Dlaczego program online? Dlaczego z CI/CD?

Pracując i rozmawiając, zauważyłem jak wielu programistów, nie zdaje sobie sprawy, jak ważnym elementem wytwarzania oprogramowania jest automatyzacja. Nie wiedzą jak wiele czasu, pracy, pieniędzy i nerwów oszczędzamy, gdy automatyzujemy. Ponadto, program napisany, a nie wdrożony, jest gówno wart. Musimy dbać o to, by programy były dostarczane, by nasza praca miała sens. I właśnie ta idea przekonała mnie, że najlepszą rzeczą, jaką mogę zrobić dla ogólnie pojętej branży to właśnie jest ten program. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie zobacz na stronę DeployAcademy.pl, gdzie zapiszesz się do listy mailingowej oraz pobierzesz dokument o tym, jakie warunki musisz spełnić, by wdrażać, Twój kod, 100 razy dziennie na produkcję. 

Planowanie, wymyślanie, sprzedaż i marketing zajęły mi dwa i pół miesiąca. Z pewnością nie byłym w stanie tego dokonać, gdyby nie Fabryka Kursów. Mirek przeprowadził mnie przez cały proces produkcji kursu. Co miało dla mnie podwójną wartość. Po pierwsze zrobiłem gotowy program w miarę szybko, a po drugie zobaczyłem, jak będzie wyglądać mój produkt od środka. Co prawda, aby dostarczyć najlepszy materiał, dla uczestników programu, następne dwa miesiące spędziłem w garażu – moim improwizowanym studiu nagraniowym, ale było warto.

Miesiące pracy, wysiłek i nieprzespane noce się opłaciły. Dowiozłem cały materiał i pomogłem uczestnikom programu, wdrożyć idee automatyzacji w życie. Dzięki czemu branża IT w Polsce jest lepsza, ale również zyskałem coś dla siebie. Jest to mocny fundament, pozwalający mi na zbudowanie własnego biznesu. Czy to będą kursy, szkolenia, konsultacje, konsulting, czy coś innego. Nie wiem, ale już zacząłem. 

Podczas przygotowań do nagrania programu, najbardziej obawiałem się mówienia do kamery. Było to jednak konieczne, by stworzyć dobre materiały i przekazać wiedzę w najlepszy możliwy sposób. Nigdy wcześniej nie musiałem mówić do oka obiektywu. Wiem, że byłoby to zdecydowanie trudniejsze, gdyby nie założenie kanału na…

Youtube

Tak, dobrze czytasz. W minionym roku postanowiłem założyć kanał na YouTube. Co prawda wciąż nie mam spektakularnych wyników, ale zaprzyjaźniłem się z kamerą, poprawiłem dykcję oraz nauczyłem się montować filmy. Te umiejętności pozwoliły mi dużo łatwiej wejść w kursy online, a co ważniejsze cały czas to kontynuuję. 

Ten krok nie był podjęty w próżni, ponieważ przed tym była jeszcze jedna rzecz. Najważniejsza. Katalizatorem wszystkiego, co wydarzyło się -…, a raczej są:

Wystąpienia publiczne

Wykład, prelekcja, wystąpienie. Bycie mówcą, wykładowcą, prelegentem. Jest to coś, czego sam się po sobie nie spodziewałem. Pewnego dnia, patrząc w komputer, pisząc kod, zrozumiałem. Zrozumiałem, że muszę podzielić się ze światem tym, co wiem i tym, co mam. Postanowiłem spróbować czegoś nowego.

Wiedziałem, że ta droga będzie ciężka, bo opuszczę swoją strefę komfortu. 
Wiedziałem, że wymaga to ode mnie umiejętności, jakich nie mam.
Wiedziałem, że narażam się na śmiech i upokorzenie.
Wiedziałem.

…, ale z drugiej strony czułem, że poddając się, zostanę w miejscu na zawsze, odrzucając Coś. Coś wspaniałego. Coś, o czym nie miałem zielonego pojęcia. 

Teraz już mam. Oboje mamy.

Gdy przygotowałem prezentację, to zrobiło się ciekawie. Zorganizowałem Tournée po Polsce, odwiedzając 7 miast. Przybywałem tam z prelekcją „CI/CD Co to? Po co? Jak?”. Na miejscu zawsze robiłem coś więcej, niż tylko opowiadałem co miałem do powiedzenia. Zawsze, zostawałem po prezentacji, by pogadać z ludźmi na miejscu. Z lokalnymi programistami, ale również z organizatorami. Było to bardzo dobre, ponieważ poznałem wiele ciekawych postaci. Zdecydowanie polecam 🙂

Delegacja

Tak dużo nowych czynności, wymagało ode mnie znacznie większej ilości czasu, niż posiadałem. I to był problem, bo jak zrobić to wszystko, by został mi jeszcze czas dla rodziny i 8 godzin zdrowego snu dziennie. Hmmm… Chwilę to trwało, aż zdałem sobie sprawę, że pozostała mi tylko jedna opcja. Delegacja.

Tak też, uczyniłem. Jestem z tego niesamowicie zadowolony. Dzięki temu, że zleciłem montaż wideo, by zostało to zrobione lepiej, szybciej, a co lepsze nie moimi rękoma. Ja natomiast oszczędzony czas poświęcałem na dokładniejsze planowanie kolejnych modułów. 

Ostatnio zdecydowałem się na pomoc wirtualnej asystentki. Dzięki temu odzyskałem znaczną część czasu dla siebie i rodziny, ale również mogę skupić się na pisaniu tego tekstu, czy nagraniu vloga. Ponadto, taki rodzaj współpracy wymaga ode mnie innego spojrzenia na zadania. W taki sposób, by lepiej je podzielić i ustalić sekwencję. Co znów otwiera kolejne drzwi w mojej głowie. 

Prywatnie

Na polu poza firmowo-programistyczno-biznesowym podwórkiem też działo się wiele dobrych rzeczy, lecz o nich rozpisywać się nie będę, ponieważ są prywatne. Czyż nie?

Jednak napiszę dwie ciekawe rzeczy. Byłem na wakacjach w Chorwacji, gdzie zobaczyłem samolot gaśniczy. Przepiękne. Zrobił na mnie olbrzymie wrażanie. Poza tym odwiedziliśmy dwa parki narodowe: Plitwickie jeziora oraz Krka. Cena wejściowa mnie prawie zabiła, ale będąc w środku, stwierdziłem, że te widoki są warte każdej kuny.

Zacząłem też biegać. Wyjątkowo, jeszcze nie przestałem, ale kontynuuję ten sposób spędzania czasu, a od kiedy mam zegarek mierzący tętno, sprawia mi to 3x więcej radości, bo kocham wykresy! Niczym generał Italia :)

Garść statystyk

Na koniec

A co ciekawego działo się u Ciebie? A może masz jakieś pytania? Zdecydowanie zapraszam Cię do ich zadania poniżej, mailowo, na Instagramie lub twiterze.

A co w planuję 2020? O tym już w kolejnym poście 🙂Czy to był wartościowy artykuł? Zapisz się, a wyślę Ci dwa ebooki o czystym kodzie oraz będę informował Cię o nowych postach
Kategorie: blog

4 Komentarze

Damian Naprawa · 2020-02-01 o 07:43

Hej! Chyba mnie zmotywowałeś do napisania własnego podsumowania 😀

  Jerzy Wickowski · 2020-02-01 o 08:34

  Cześć @Damian,
  Jeżeli tak będzie, koniecznie daj mi znać.

Mateusz Rus · 2020-02-02 o 15:46

Super! Trzymam kciuki za dalszy rozwój ! :)

Pozdrawiam, Mateusz.

  Jerzy Wickowski · 2020-02-03 o 11:11

  Cześć.
  Dzięki. Róznież powodzenia :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


  Zapisz się

  Wyślę Ci dwa dokumenty mówiące o jakości kodu. Dodatkowo będę Cię informował o nowych postach i nowościach.