fbpx

Czym jest Code Kata

Opublikowane przez Jerzy Wickowski w dniu

Chciałbyś być lepszym programistą, ale nie masz pomysłu jak możesz udoskonalić swój warsztat? Można to robić na wiele sposobów. Takich jak tworzenie własnego pet projektu, czytanie książek i blogów, czy robienie Code Kata. Nie ma jednego dobrego sposobu, więc warto przeplatać różne metody nauki. Natomiast dziś chciałbym się skupić na dziedzictwie mistrzów japońskich sztuk walki, czyli Kata. Programistycznie Code Kata

Czym jest Kata?

Kata jest to rodzaj treningu, który polega na wielokrotnym powtarzaniu, pewnej sekwencji ruchów wraz z uwzględnieniem sprzężenia zwrotnego. Tak, aby każda kolejna iteracja była lepsza, szybsza, dokładniesza, mocniejsza i bliższa ideału. Równocześnie ruchy będą stawały się automatyczne i nie wymagału angażowania świadomej części mózgu. Dzięki czemu wojownik może się skupić na walce i jej przebiegu, a nie na wykonywanych ruchach.

Kata a rzemiosło

Ten rodzaj ćwiczenia wykonują również wszelkiego rodzaju rzemieślnicy. Mimo, że prawdopodobnie go tak nie nazywają. Zamysł jaki przyświeca ich treningowi jest identyczny. Chodzi o wyćwiczenie ruchów do tego stopnia, aby rękodzielnik był w stanie wykonywać je automatycznie. Ażeby podczas pracy mógł skupić się na całokształcie dzieła, a nie nad pojedynczym ruchem dłuta, młotka, czy piły łańcuchowej. Oczywiście mogą się uczyć własnych błędach przy każdym nowym dziele/kliencie. Co nie świadczy dobrze o ich profesjonaliźmie, ale również mogą się doskonalić w kontrolowanych i powtarzalnych warunkach. Wykonując tzw. Katy.

Muzycy

Świetnym przykładem grupy zawodowej, ćwiącej w taki sposób, są muzycy. Może na pierwszy rzut oka wydawać się, że to są artyści, a nie rzemieślinicy. Nic bardziej mylnego. Muzyk jest właśnie idealnym połączeniem rzemieślnika i artysty. Każdy, kto kiedykolwiek próbował się uczyć grać na jakimkolwiek instrumencie wie, że początki nie mają nic wspólnego z przyjemnymi dzwiękami, lecz bardziej z ciężką rzemieślniczą pracą. Ciągłe powtarzanie układu palców, rytmiki, czy innych rzeczy o których nawet nie mam pojęcia. Dopiero później, kiedy nie musi myśleć o tym jak wydobyć z instrumentu konkretny dzwięk, ale po prostu to robi. To wkracza na wyższy poziom. Dopiero wtedy może skupiać się na utworze jako na całości, a nie na pojedynczych dzwiękach .

Programiści

Tworzenie kodu jest czynnoścą wymagającą dużego skupienia. Niestety dookoła nasjest wiele rzeczy, które rozpraszają programistów. Jedną z takich rzeczy może być otoczenie, na które często nie mamy zbyt dużego wpływu. Natomiast są obszary, które w dużej mierze zależą własnie od nas. Są to między innymi nasze umiejętności. Takie jak znajomość środowiska programistycznego, języków, bibliotek czy frameworków. Jak często musisz szukać jakiejść opcji w IDE, googlować jakieś problem, klikać myszką, czy zastanawiać się jak dana metoda działa? Może często, może nie. Jednak warto takie rzeczy niwelować. Dzięki temu będziesz mógł się skupić na rozwiązywaniu konkretnego problemu, a nie na walce z narzędziami. I tutaj z pomocą właśnie przychodzi Code Kata. Dzięki temu będziesz wstanie doskonalić swoje odruchy i przyzwyczajenia, a podczas kodowania nie będą Cię one rozpraszać.

Jak zatem taka CodeKata może wygląć? O tym napiszę już innym razem, bowiem ten post i tak roztył się bardziej niż planowałem.Czy to był wartościowy artykuł? Zapisz się, a wyślę Ci dwa ebooki o czystym kodzie oraz będę informował Cię o nowych postach
Kategorie: Code

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


    Zapisz się

    Wyślę Ci dwa dokumenty mówiące o jakości kodu. Dodatkowo będę Cię informował o nowych postach i nowościach.