fbpx

Intuicja algorytmiczna

Opublikowane przez Jerzy Wickowski w dniu

Ostatnio przeglądając internet i natrafiłem na reklamę zabawki dla dzieci, która uczy programowania. Pojawiło się tam sformułowanie, że pomaga ona rozwijać intuicję algorytmiczną. Stormułowanie to, już za pierwszym razem wwierciło się w mój mózg, sięgając wszystkich jego części i pojawiły mi się pytania.

Czym jest owa intuicja algorytmiczna? Czy jest ona z czymś powiązana? Czy ma ona więcej wspólnego z intuicją, przyzwyczajeniem, czy wiedzą? Mam wrażenie, że można to rodzielić na trzy podgrupy.

Intuicja algorytmiczna wrodzona

Jako intuicję rozumiemy coś czego nie musimy się uczyć, jednak możemy tego używać. Jednak że, nie zawsze możemy wytłumaczyć, gdzie tę umiejętność zdobyliśmy. To jest gdy, coś co przychodzi samo, łatwo, bez wysiłku. Niektórzy nazwają to talentem, który jak w przypowieści biblijnej możemy zakopać lub pomnorzyć. Co nie jest takie łatwe, bowiem każdy talent, trzeba najpierw odkryć. Gdybym nie spróbował programować w liceum to prawdopodobnie, nigdy bym nie zauważył, że nie mam z tym problemu. Potrafiłem zamknąć oczy i poukładać sobie w głowie rozwiązanie. Nie znając dobrze składni żadnego języka programowania. Mam wrażenie, że jest to powiązane bardzo mocna z umiejętnościami matematycznymi, bo umysł pracuje jakby w tym samym stanie.

Intuicja algotyrmiczna wyuczona

Jeśli pójdziesz na studia informatyczne to z pewnością to zobaczysz u wykładowców. Oczywiście, nie u wszystkich. Prawdopodobnie też to zrozumiesz. Mianowiecie, gdy zaczynasz się uczyć programowania i czytasz wiele źródeł. Kiedy nasiąkasz nową wiedzą, niczym gąbka wodą. Nadchodzi taki czas, że widząc kod zauważasz jego techniczne niedoskonałości lub zastosowane wrorce projektowe. Widzsz i wiesz, że należało by coś zmienić. Potrafisz wskazać, co jest niepoprawne, jednakże niedokońca wiesz jak można to naprawić. Tworząc jakiś system potrafisz rozplanować i rozrysować, diagramy UML dla każdej okazji. Problem polaga na tym, że to wszystko to jest wiedza książkowa, która jest konieczna, ale nie wystarczająca. Myślę, że mogę to znazwać intuicją algorytmiczną wyuczoną. Czyż nie?

Intuicja algorytmiczna doświadczona

Dlaczego programiści z większym doświadczeniem mogą zarobić więcej? Co za głupie pytanie… Oczywiście, dlatego, że mają większe doświadczenie. Tak wiem masło maślane. Bo developer z historią, podczas swojej pracy popełnił wiele błędów, wiele razy sam siebie zagonił w ślepy zaułek, a przy pracy nad jakimś problemem zjadł przysłowiowe zęby. Taki człowiek wie, że wymagania ZAWSZE się zmieniają. Jest też większa szansa na to, że wie czym jest czysty kod. Dodatkowo człowiek z doświadczeniem jest już obyty z kodem. Nie myśli on już świadomie nad analizą składni. Dla neigo god, jego składowe i strukturę potrafi czytać niczym opowiadanie.

Czy te wszystkie składowe są potrzebne? Według mnie tak. Ponieważ jeśli nie masz predyspozycji to będzie Cię to męczyć przez całą drogę programistycznego rozwoju. Natomiast nauka i doświadczenie idą ze sobą w parze, bo one uzupełniają się niczym schabowy i ziemniaczkami.Czy to był wartościowy artykuł? Zapisz się, a wyślę Ci dwa ebooki o czystym kodzie oraz będę informował Cię o nowych postach

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


    Zapisz się

    Wyślę Ci dwa dokumenty mówiące o jakości kodu. Dodatkowo będę Cię informował o nowych postach i nowościach.