fbpx

Mój zestaw narzędzi do współpracy z gitem

Opublikowane przez Jerzy Wickowski w dniu

Już od kilku lat używam Gita. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, jestem wielkim fanem tego rozwiązania. Natomiast nie znalazłem jeszcze jednego narzędzia, które by spełniło wszystkie moje oczekiwania względem jego obsługi. Na szczęście git ma tę zaletę, że podczas pracy z nim, mogę używać wielu programów jednoczenie. Tych, które mi najbardziej odpowiadają. Poniżej mój zestaw narzędzi do współpracy z gitem.

SourceTree

Jest to narzędzie, którego używam najczęściej, ale równocześnie używam tylko małego skrawka jego funkcjonalności. Bardzo ono podoba mi się jako narzędzie do komitowania, a będąc bardziej dokładnym to do przenoszenia zmian do stejdżingu. Co w tym takiego niezwykłego? Otóż pozwala ono na komitowanie pojedynczych lini kodu, a niekoniecznie całych plików. Co jest niesamowicie wygodne, gdy zrobię zbyt dużo zmian, a jednak chcę mieć porządek w historii repozytorium.

TortoiseGit

Ponieważ żółwik integruje się z explolerem to używam go do przeglądania historii poszczególnych plików, bo tak mi najłatwiej. Szukam pliku w katalogach, a następnie wybieram opcję „Show Log” i gotowe. Dodatkowo używam go podczas rozwiązywania konfliktów, ponieważ SourceTree coś się w tym gubi.

TortoiseGitMerge

Porównywarka plików, instalowana razem z TortoiseGitem. Jest to narazie najbardziej przejrzyste narzędzie to merdżowania plików z takim się spotkałem. A może najbardziej się do niego przyzywczaiłem.

P4Merge

Tutaj kolejna porównykarka plików, ale tę używam nie do merga a do diffa. Gdzie spełnia się wręcz wspaniale. Bardzo przejrzysta, darmowa i przyjemna w użyciu. Jednak, gdy chciałem przy jej opmocy scalać pliki to poległem.

Konsola

Jeżeli czegoś nie mogę zrobić powyższymi narzędziami, lub mogę, ale jest to niewygodne lub potrzebuję większej kontroli to pozostaje tylko konsola. Dzieki niej mogę użyć wszystkich ficzerów gita bez zastanawiania się czy konkretne narzędzie je wspiera. Dodatkowo działa najszybciej i najłatwiej znaleść rozwiązanie jeżeli chcę zrobić coś nietypowego. Zatem do wszystkich akcji typu merge, rebase, checkout, brach, cherry-pick, rebase itd. używam własnie konsoli.Czy to był wartościowy artykuł? Zapisz się, a wyślę Ci dwa ebooki o czystym kodzie oraz będę informował Cię o nowych postach

2 Komentarze

Tomasz Prasołek · 2018-09-18 o 12:42

W konsoli też można dodawać do stage’a pojedyncze linie, zamiast całych plików – git add -p.

    Jerzy Wickowski · 2018-09-19 o 10:59

    Cześć Tomasz. Dzięki za komentarz. To, że można to byłem pewien, bo skoro narzędzia to umożliwiają, to na 100% CLI też. Chociaż przyznam szczerze, że nie zastanawiałem się nigdy jak, bo już się przyzwyczaiłem. Jednak skoro już mam wskazówkę to na 100% sprawdzę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


    Zapisz się

    Wyślę Ci dwa dokumenty mówiące o jakości kodu. Dodatkowo będę Cię informował o nowych postach i nowościach.