fbpx

Jakie IDE do IoT?

Opublikowane przez Jerzy Wickowski w dniu

Dotarła już do mnie paczka z zamówionym sprzętem. Trochę diód, tranzystorów, przycisków, itp., ale najważniejszą zawartością jest moduł ESP8266 zgodny z WeMos i Arduino. Zatem moje wymówki związane z niepisaniem kodu stają się powoli nieaktualne. Jednak przed rozpoczęciem pisania kodu potrzebuję wybrać odpowowiednie IDE do IoT. Zatem krótkie zestawienie poniżej.

Visual Studio

Bardzo lubię to środowisko, głownie dlatego, że jest ze świata w którym się specjalizuję. Poprzednią wersję IsTableBusy, która działa na RaspberryPi pisałem własnie w UWP przy wykorzystaniu Visual Studio. O czym już pisalem tu. Wtedy moją motywacją było zminimalizowanie prógu wejsciaW IoT, więc był to naturalny wybór. Teraz jednak chcę zejść na troszkę niższy poziom abstrakcji, więc myślę, że tak ciężkiego środowiska nie potrzebuję.

Arduino IDE

Jest to pierwsze narzędzie na które trafiłem podczas szukania odpowiedniego IDE. Po instalacji i uruchomieniu wygląda bardzo prosto. Co jest oczywiście jego zaletą, dla kogoś kto wchodzi w świat IoT. Jednak jestem splamiony pracą z bardziej rozbudowanymi środowiskami programistycznymi, więc troszkę mnie odpycha jego asceza. Zwłaszcza brak domyślnie skonfigurowanego intelisense. Z drugiej strony nie potrzebuję skomplikowanego narzędzia, więc nie wykluczam jego użycia.

PlatformIO

To jest mój faworyt! Zaraz po wejściu na stronę PlatformIO odniosłem wrażenie, że to jest to czego szukam. Nie jest nadto skomplikowany, ale też nie ascetyczny. Posiada wbudowaną obsługę ESP8266, kolorowanie składni i intelisense. Dodatkową zaletą jest to, że jest oparty na Atomie, co otwiera drzwi do wielu dodatków. Mam nadzieję, że sie nie zawiodę.

Inne

W przyszłości, kiedy już w praktycję wyprubuję te lub inne narzędzia to oczywiście będę ten wpis uaktualniał.



Czy to był wartościowy artykuł? Zapisz się, a wyślę Ci dwa ebooki o czystym kodzie oraz będę informował Cię o nowych postach

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Zapisz się

Wyślę Ci dwa dokumenty mówiące o jakości kodu. Dodatkowo będę Cię informował o nowych postach i nowościach.